Otomatik Yangın Söndürme Sistemleri Nelerdir?

Otomatik Yangın Söndürme Sistemleri Nelerdir?

Otomatik Yangın Söndürme Sistemleri 
Yangın, günlük yaşantıda ve iş güvenliği konusunda karşılaşmaktan korkulan en büyük tehlikelerden biridir. Yanma olayı yanıcı maddenin ısı ve aynı zamanda oksijenle birleşmesi sonucunda meydana gelir. Otomatik yangın söndürme sistemleri, herhangi bir müdahaleye gerek kalmadan birleşimin ayrıştırılmasını en hızlı bir şekilde yapılmasını sağlamaktadır. 
 
Otomatik yangın söndürme sistemleri, binanızda hacim ve ekipmanlarınızı korumak için kullanılmaktadır. Aynı zamanda diğer uyarı ve algılama sistemleri ile entegreli şekilde de çalışmaktadır. Belirlediğiniz herhangi bir bölge veya tüm alana kurulumu yapılabilir. Otomatik yangın söndürme sistemlerinin birçok çeşidi bulunmaktadır. Bunlar;
 

FM-200 Gazlı söndürme sistemleri,
Karbondioksitli söndürme sistemleri,
Davlumbaz söndürme sistemleri,
Sulu (sprinkler) söndürme sistemleri,
Su sisli söndürme sistemleri,
Tozlu söndürme sistemleridir.
 
FM-200 Gazlı Otomatik Yangın Söndürme Sistemleri 

Otomatik yangın söndürme konusunda diğer çeşitlere göre en çok tercih edilen FM-200 gazlı söndürme sistemidir. Bunun nedeni, renksiz ve kokusuz ve uygulandığı alana en az zarar vermesi gibi özelliklere sahip olmasıdır. FM 200 gazlı söndürme sistemleri, 25 bar basınca sahip tüplerde bulunmakta içerisinde Halon gazına benzer bir yapıya sahip gaz bulunmaktadır. Fakat FM 200 içerisinde herhangi bir kimyasal bulunmamaktadır. Tamamen fiziksel olarak kullanılan yangın söndürme sistemidir. 
 

Gazlı Yangın Söndürme Sistem Ürünlerini İncele → https://www.birlikyangin.com/gazli-yangin-sondurme-sistemleri

FM-200 gazlı otomatik yangın söndürme sistemleri nerelerde tercih edilmelidir?
Bilgisayar odaları, telefon santralleri, veri merkezi odaları, güç dağıtım merkezleri, banka saklama kasaları ve hızlı bir şekilde alev alabilecek olan tüm sıvı depolarında tercih edilebilir. 
 
Karbondioksitli Otomatik Yangın Söndürme Sistemleri
 
Karbondioksitli yangın söndürme, genellikle insan bulunmayan ortamlarda tercih edilen sistemdir. Bunun nedeni, saldığı gaz insan sağlığına zarar vereceğinden dolayı oldukça tehlikelidir. Sistemin çalışma mantığı, ortamda bulunan oksijenin hızlı bir şekilde azaltması ve ısıyı düşürmesidir. 

Karbondioksitli otomatik yangın söndürme sistemleri nerelerde tercih edilmelidir?
Karbondioksitli otomatik yangın söndürme sistemleri dakikalar içerisinde çözüm ürettiğinden ve aynı zamanda bölgesel olarak kullanılmasından dolayı, hassas cihazların olduğu ortamlarda kullanılmaktadır.
 
Davlumbaz Otomatik Yangın Söndürme Sistemleri 
 
Davlumbaz kullanılan alanlarda yangını önlemek adına kullanılmaktadır. Davlumbaz otomatik yangın söndürme sistemleri, genel olarak mutfaklarda tercih edilmektedir. Isı oranı yüksek olan mutfaklarda bu tip yangınlar çok sık görülmektedir. Davlumbaz otomatik yangın söndürme sistemlerine çözüm olarak, PH değeri düşük potasyum karbonat bazlı sıvılar kullanılmaktadır. Sistem devreye girdiğinde içerisinde depolanan bu sıva çok kısa bir süre içerisinde alana yayılarak yangını önlemektedir. Bu sıvının görevi, alevin oksijenle temasını tamamen kesmektir. Böylelikle mutfakta çıkacak olan büyük bir yangını öncesinde engellemektedir. Davlumbaz otomatik yangın söndürme sistemleri nerelerde kullanılır?
Davlumbaz yangın söndürme sistemleri; alışveriş merkezleri, oteller, lokantalar, hastaneler gibi sıklıkla yemek üretimi yapılan bölümlerde kullanılmaktadır.

Sulu (Sprinkler) Otomatik Yangın Söndürme Sistemleri
 
Sulu yangın söndürme sistemleri birçok risk durumu göz önünde bulundurularak kurulan otomatik yangın söndürme sistemidir. Bu durumlardan bazıları; raf düzeni, donma riski, uygulanacak bölgenin deprem bölgesi içerisinde olup olmadığı gibi etkenlerdir. Aynı zamanda sulu otomatik yangın söndürme sistemlerinin 4 farklı çeşidi bulunmaktadır. Islak borulu, kuru borulu, deluge ve preaction sprinkler söndürme sistemleri olarak çeşitlere ayrılmaktadır. Son düzenlenen yönetmeliklere göre bazı bina ve çeşitli yapılarda bu sistemlerin uygun olanın kullanımı zorunlu hale gelmiştir. 
 

Sulu Yangın Söndürme Sistem Ürünlerini İncele → https://www.birlikyangin.com/sulu-yangin-sondurme-sistemleri
 
Sprinkler yangın söndürme sistemleri hangi alanlarda zorunludur?
Ofis ve konut dışında kalan yüksek binalar, 30.50 metreden fazla olan ofisler, 5159 metreden fazla olan apartmanlar. Bunların dışında 20 araç kapasitesine sahip ve 200 ve üzeri yatak kapasitesine sahip olan tüm otel ve pansiyonlarda kullanımı zorunlu hale getirilmiştir.

Köpüklü Otomatik Yangın Söndürme Sistemleri 
 
Köpüklü yangın söndürme sistemleri, yanışı ve sıvı kimyasallar tarafından çıkan yangınların engellenmesinde kullanılmaktadır. Bu köpükler ortamda bulunan kimyasalların özelliğine göre değişkenlik göstererek hazırlanmaktadır. Otomatik olmasının yanı sıra manuel olarak kullanılabilir ve oluşan yangına anında müdahale ederek büyümesi engellenebilir.
 
Köpüklü otomatik yangın söndürme sistemleri nerelerde kullanılır?
Köpüklü yangın söndürme sistemlerinin kullanım alanlarına örnek verecek olursak; ham petrol, jet yakıtı, benzin, nafta, gazolin gibi maddeler bulunan bölgelerde çıkan yangınların söndürülmesinde hızlı çözümler üretmektedir.
 
Tozlu Otomatik Yangın Söndürme Sistemleri 
 
Tozlu yangın söndürme diğer sistemlere göre yangına müdahale etme süresi en düşük olanıdır. Belirli alanı söndürmek adına da tercih edilebilmektedir. Tozlu otomatik yangın söndürme sistemleri boru tesisatı ile uygulanmakta ve silindirler içerisindeki tozu azot gazı ile yangın bölgesine boşaltılmasını sağlar. 
 
Tozlu otomatik yangın söndürme sistemlerinin kullanım alanları nerelerdir?
Kimyasal madde üretimi yapılan alanlar, uçak hangarları, boya kabinleri ve patlayıcı depoları gibi bölümlerde kullanılmaktadır.
 
Otomatik yangın söndürme sistemleri insan hayatını tehlikeye atmadan en hızlı bir şekilde yangının büyümemesine ve engel olmasını sağlamaktadır. Bu yüzden gerekli olan tüm yapılarda kullanılması önerilmektedir. Yangın söndürme sistemler ile alakalı herhangi bir işlem yapmadan önce mutlaka uzmanlara danışmanız gerekmektedir. 
 
Yangın söndürme sistemleriyle ilgili Birlik Yangın şirketinin tüm ürünlerine  https://www.birlikyangin.com/yangin-sondurme-sistemleri internet sitesinin linkinden ulaşabilir, tüm merak ettikleriniz için Pzt. Cuma: 08:30-18:30 çalışma saatlerinde +90(212) 858 1647-48 telefon numaralarından müşteri temcilsini arayabilirsiniz.
 
 
İlginizi çekebilir...
--------------------------------------------
 Yangın Sistemleri  ⇦ ⇨ Yangın Ekipmanları Çeşitleri ve Fiyatları
 
markalar1 markalar2