Otomatik Elektrik Pano Söndürme Sistemleri

Otomatik Elektrik Pano Söndürme Sistemleri

Otomatik Elektrik Pano Söndürme Sistemleri Nedir?

Otomatik elektrik pano söndürme sistemleri işletmelerde en yüksek yangın riskine sahip bulunan elektrik altyapısının merkezi panolarında kullanılmaktadır. Bu tür yerlerdeki riski minimize ederek işletmeleri güvenli hale dönüştüren sistemler, düşük yatırımlarla yüksek performans sağlamaktadır.

▬ Elektriksel malzemelere zarar vermeyen bir yapıda üretilen sistemlerdeki gazlar, atık madde bırakmayan, kokusuz ve renksiz gazlardır.
▬ Kendiliğinden harekete geçen ve yangının başladığı anda söndürülmesini sağlayan sitemler, esnek ve ısıya duyarlı kırmızı renkli algılama hortumuna sahiptir.Söndürme sistemi, hortumun elektrik sisteminin içerisinden geçtiği her alanı koruma altına almaktadır. Sistem tek başına çalışabildiği gibi sistem kapatma şalteri veya bir alarm sistemine bağlı olarak da çalıştırılabilmektedir.


Otomatik Elektrik Pano Söndürme Sistemi Neden Bu Kadar Etkilidir?

Söndürme sistemine bağlı bulunan algılama hortumunun elektrik panosunun her yerinden geçiyor olması yangının ilk çıktığı andan itibaren algılanmasına olanak sağlar. Bu yüzden yangının ilk başlangıç yerinden anlık tepkimeyle söndürme işlemine başlar. Sisteme bağlı olan algılama hortumunun bir özelliği de, ortamda bulunan nem, düzensiz hava akımı veya herhangi bir pislikten etkilenmemesidir. Sistem her koşulda üzerine düşen görevi yerine getirerek yangını söndürmeyi başarır.

Otomatik Elektrik Pano Söndürme Sistemi Nasıl Çalışır?

Sistem kurulumu yapılırken söndürme sistemine bağlı olan algılama hortumu korunma sağlanacak alanın içerisine yerleştirilir. Muhtemel yangın sırasında yangının ilk hissedildiği yerde hortum eriyerek patlar. Patlamanın yaşandığı yerden tahliye olan kimyasal yangın söndürme maddesi daha yangının ilk başlama anında söndürülmeyi sağlar.

Gerek duyulması halinde sisteme alarm entegre edilerek yangın anında alarm verilmesi de mümkündür. Söndürme sistemi işletmelerin ihtiyaçlarına göre farklı boyutlarda ve uzunlukta kurulabilmektedir. Söndürme sistemleri 2 farklı şekilde kurulabilir.

■ Direkt sistemler
■ Endirekt sistemler

Direkt Sistemlerin Çalışma Prensibi Nasıldır?

Otomatik elektrik pano söndürme sistemleri direk kurulumlarda yangına ilk anda reaksiyon gösterme amacını taşır. Yangın oluşumunda pano içerisindeki oksijen seviyesini düşürmek suretiyle yangının başlamadan söndürülmesi prensibine dayalı bir sistemdir. Direkt sistemler,

Duyarlı hortum
Vana
Tüp gibi parçaların bir araya getirilmesiyle kullanıma hazır hale gelir.

Direkt sistemde; gövdesinin içerisinde yangın söndürücü madde dolu olan bir tüp ve panonun içerisinde yer alan algılama hortumu yer almaktadır. Nitrojen gazıyla hortumun en uç kısmına kadar basınçlandırılan sistem, alevin algılanma anında hortumun patlayarak söndürücü maddenin bölgeye boşalması prensibine dayalıdır. 

Direkt sistemlerde ana gaye, yangının büyümesini ilk anda engellemek ve oluşması muhtemel hasarı en düşük seviyede tutmaktır. Direkt sistemler,

▬ Elektriksel panolar
▬ Telefon santral panelleri
İş makineleri
Döşeme altı kabloları
▬ Bilgi sistem odaları
▬ Yat ve gemilerin makine daireleri
Zırhlı araçların motor bölümleri gibi yerlerde güvenle kullanılmaktadır.

Endirekt Sistemlerin Çalışma Prensibi Nasıldır?

Otomatik elektrik pano söndürme sistemleri endirekt olarak kuruldukları yerlerde direkt sisteme göre farklı bir prensiple çalışır. Bu sistemde ayrıca tesis edilmiş bulunan borular vasıtasıyla yangın oluşan bölgeye gaz boşaltılma işlemi gerçekleşir. Muhtemel bir yangın vakasında duyarlı hortum tarafından algılanan yangın, sistemdeki tüpü tetikleyerek yangının üzerine tüpteki söndürücü gazın boşalması yoluyla söndürülür. Endirekt sistemlerde diğer sistemlerden farklı olarak boru tesisatı yer alır. Onun haricinde tüp, vana ve duyarlı hortum her iki sistemin ortak bileşenleridir.

Endirekt sistemler genellikle elektrik panoları, kabinler, sistem odaları ve elektriksel makinelerde olası yangınların önlenmesi amacıyla güven içerisinde kullanılmaktadır. Oldukça uygun fiyatlarla kurulabilen yangın söndürme sistemleri, erken algılama özellikleri sayesinde çok büyük zararların oluşabileceği yangınların söndürülmesini sağlarken, işletmeleri telafisi mümkün olmayan zararlardan kurtarmaktadır.

Otomatik Elektrik Pano Söndürme Sistemleri Hakkında
Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

✦ Otomatik elektrik pano söndürme sistemleri nerelerde kullanılır?
Elektrik panolarında, telefon santral panellerinde, elektrik  çıkışı olan yerlerde, bilgi sistem odalarında ve yat gibi yerlerde sıkça kullanımı yapılır.

✦ Otomatik elektrik pano söndürme sistemleri nasıl çalışır?
Otomatik elektrik pano söndürme sistemleri, elektrik panolarına yakın bir yere kurulur. Burada çıkan yangın rengine göre hemen devreye girer ve renk algıları sayesinde hızlı bir şekilde yangını söndürür.

✦ Otomatik elektrik pano söndürme sistemlerinin kullanımı evler için uygun mudur?
Evet, daha küçük çaplı olan sistemler evlerde ve binalarda kullanılabilir.

✦ Otomatik elektrik pano söndürme sistemleri yangın söndürmek için su mu kullanıyor?
Hayır, gazsız ve boyasız köpük ile yangına anında müdahale ediyor.

✦Otomatik elektrik pano söndürme sistemleri yangını kendi mi algılar yoksa söndürmek için insan gücüne mi ihtiyaç duyulur?
Otomatik elektrik pano söndürme sistemleri yangın ve ateş rengini kendi ağlılar otomatik olarak devreye girer.
 

İlginizi çekebilir...

--------------------------------------------
 Yangın Algılama Sistemleri  ⇦ ⇨ Adresli ve Konvansiyonel Yangın Algılama Sistemleri
markalar1 markalar2